Önce WordPress nedir Wix nedir kısaca açıklayalım.

WordPress ve Wix, içerik yönetim sistemidir.

Yazılarınız ve resimleriniz vardır. Bunlara içerik denir. Web sitesinde bu içerikleri göstermek ve yönetmek için çeşitli platformlar vardır. Bunlara da İçerik Yönetim Sistemi denir.

WordPress ve Wix, bu içerik sistemlerini yönetmekte kullanabileceğinzi İçerik Yönetim Sistemleridir.

 

Sitenizin renkleri ve yazı tipleri ve yerleşimi, görünümü ise “tema” başlığı altında değerlendirilir.

İçeriklerinizi İçerik Yönetim Sistemine girersiniz, nasıl görüneceğine de İçerik Yönetim Sistemine yüklediğiniz tema ile karar verirsiniz.

Bu ön bilgilerden sonra karşlaştırmaya geçelim.

POPÜLERLİK
Builtwith sitesinden alınmış. 2017 verileri itibariyle WordPress içerik yönetim sistemleri arasında açık ara liderdir.

19+ Milyon sitede İçerik Yönetim sistemi olarak Wordpres çalışır.
Wix yaklaşık 2+ Milyon sitede çalışmaktadır.

ESNEKLİK
WordPress’de bir temadan sıkılmanız durumunda o temayı değiştirebilirsiniz. (Tabi bazı temalarda, onların içerik girme alanlarını kullandıysanız, içerikler yeni temada görünmeyebilir)

Wix’de tema seçimini yaptıktan sonra sonra başka bir temaya geçemezsiniz.

ÇEŞİTLİLİK
WordPress, açık kaynak bir yazılımdır. Dünyanın dört bir tarafından binlerce yazılımcı ve tasarımcı tarafından desteklenir.

Yaklaşık ücretsiz 3000 temaya sahiptir. ve 36.000 ücretsiz eklentiye* sahiptir. (Eklenti: Sitenizde olmasını istediğiniz fonksiyonları sağlayan küçük programlar. Örneğin, iletişim formu, sosyal medya paylaşım, e-ticaret sepeti, galeri, site analitikleri, okuma listesi vb)

 

Bunların uyarlanması bir profesyonel tarafından sitenize yapılıarsa ücretsiz değil tabi ancak WordPress’den anlıyorsanız, sizin için muazzam bir kaynak söz konusu. Bunları alıp ihtiyaçlarınız doğrultusunda da uyarlayabilirsiniz. Not: Eklenti kurulum yaparken, kötü puanlı eklentilerden kaçınmalısınız. Puanı eklenti adının yanında yazar.

Wix, İsrail’den 4 girişimci tarafından kurulmuş ticari bir firmadır.

529 tema, 223 Eklenti bulundurur. Kodları açık kaynak değildir. Bazı alanları kendileri tarafından yazılır veya WordPress de dahil olmak üzere başka açık kaynaklı yazılımlardan alınır.

 

ADAPTASYON VE KULLANIM KOLAYLIĞI
WordPress ilk başta kullanıcıya karışık gibi gelebilir.Ancak 10 dakikalık bir öğrenim video ve 1-2 günlük kullanımdan sonra alışılacaktır.

Wix, kullanıcıya daha az yetki vererek ve seçenekleri azaltarak adaptasyonu daha hızlı gerçekleştirr.

ÖZELLEŞTİRME
WordPress açık kaynak bir yazılım olduğundan, tabiri caizse motor kapağının altındaki motora bile mudahele edebilirsiniz. Sadece bilginiz ve yeteneğiniz ile kısıtlısınız. Veya isterseniz developer kiralarsınız.

Wix ise tema görünümlerinin bu kadar değişikliğine izin vermiyor. Sistemine ise müdahaleye izin vermiyor.

E-TİCARET
Dünyadaki en populer eticaret platformu, bir WordPress eklentisi. Woocommerce. Bu da aynı WordPress gibi ücretsiz.

Wix’de, ilgili paketi seçerek e-ticaret özelliğine sahip bir siteye kavuşabiliyorsunuz. Ancak özellikle pazarlamacıların sevdiği, dönüşüm takibi yok, müşteri girişi yok,

DESTEK
WordPress’de eğer kendi başınıza ilerliyorsanız ve genelde ücretsiz tema ve eklentiler kullanıyorsanız, çözümleri bulmakta forumları kullanabilirsiniz. Ayrıca Internet de size bu konu ile ilgili geniş kaynak sunuyor. Forumlarda cevap gelmeme ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eğer bu iş için bir profesyonel ile çalışıyorsanız, ilgili konuları o sizin için zamanında halledecektir.

Wix de teknik destek ekibi var. Bunun yanısıra, Wix in sayfasında makale ve videolar da bulacaksınız.

BAKIM
Sitenizin bir klasik bir ofis gibi olduğunu düşünün. Haftada 5-6 ziyaretçi ağırlayan Ofisinize günlük haftalık temizlikçi geldiği gibi, binlerce yüzbinlerce ziyaretçi ağırlayan sitenize de bakım yapmanız gerekiyor.

WordPress, eklentiler ve temalar geliştiriciler tarafından güvenlik açıklarına karşı ve geliştirme amacı ile güncelleniyor. Ancak bir firmadan hizmet almadığınız sürece bu güncellemeleri sizin kendiniz sisteminize elle eklemeniz gerekiyor.

Wix’de tüm güncellemeler otomatik olarak uygulanıyor.

ÜCRET
WordPress, neleri isteyip neleri istemediğinize göre, Wix’den daha ucuz veya daha pahalı bir hale gelebiliyor. Ve sizinle büyüyebiliyor. 100 kişinin ziyaret ettiği Küçük bir siteniz zamanla Milyonlarca kişinin ziyaret ettiği siteye dönüşebilir. WordPress size rahatça hizmet edecektir. (sunucu yükseltimi ve kaynaklarını arttırarak.)

Wix, aylık bedelle çalıştığından dolayı sınırlı paketlere sahip. En yüksek paketi 20 GB alan sunuyor.

ÇOKLU ÇALIŞMA
WordPress bir çok yazarı ve farklı yetki seviyelerini ve çoklu kullanıcılardan içerik girişini destekliyor.

Wix, sadece bir kişinin içerik eklemesine izin veriyor. Sürükle bırak tarzında içerik editörü görsel olarak daha kolay gelebilir.

FARKLI GÖSTERİMLER
WordPress ile sitenize üye olmuş veya üye olmamış kullanıcılara farklı sayfalar gösterebiliyorsunuz. Bazı kısımların erişimini sitenize üye olmayanlara kısıtlı hale getirebiliyorsunuz.

 

SEO
SEO, arama motoru optimizasyonu demek. Google, Yandex, Bing gibi arama sitelerinde sitenizin daha yukarıda yer alması adına yapacağınız iyileştirmeler için WordPress, dünyaca ünlü eklentilere ve bir çok materyale sahip.

Wix, bu alanda kendi imkanları ile kısıtlı.

AİDİYET
WordPress’de içerik tamamen size aittir. Size sormadan kimse sitenizi, hesap veya isminizi pazarlama materyallerinde kullanamaz.

Wix’de ise kullanım koşullarında da belirttiği üzere, Wix’e içeriğinizin ve sitenizin pazarlama materyallerinde kullanılması iznini vermek zorundasınız.

Wix, sayfaları barındırdığından dolayı evin sahibi konumunda hesabınızı isterse kapatabilir. Mesela 3 yıl boyunca kiraladığınız Wix sitenize yazılar yazdınız, resimler yüklediniz, site bir sürü yazı ve fotoğrafla doldu. Kalkıp ben gidiyorum demek isteseniz, sitedeki yazıların, resimlerin yedeklerini bana verin, başka platforma geçiyorum, derseniz maalesef bunu yapamazsınız.

WİX Mİ, WORDPRESS Mİ?

Her iki platformun güzel yanları birbirine üstünlükleri var. Ama Wix’in üstteki özelliği “UZAK DURUN” dedirtiyor. Eğer Internet’te büyümeyi düşünüyorsanız, Wix in size bir süre sonra küçük geleceğini bilmekte fayda var.

Kendim Yapabilir miyim
Bu bizce bu yazının belki de en can alıcı kısmı. Bir çok bilgisayar kullanıcısı, bilgisayar bilgisine güvenerek online site platformlarına abone oluyor. 20-30 TL lik düşük hizmet bedelleri de “nereye vermiyorum ki” “dur şunu deneyeyim” şeklinde yaklaşımla bu platformlara ödeniyor. 2-3 ay sonra yaklaşık minimum 100-150 TL kaptırdıktan sonra, esas resim ortaya çıkıyor. Yıllardırdır yaptığımız çalışmalarda, en büyük hataların neler olduğunu gözlemledik. O yüzden ister Wix, ister WordPress olsun önemli olan, hedeflediğiniz kitleye göre sitenizi hazırlamaktır. Ve burada Wix in WordPress in bahsetmediği SEO, imaj optimizasyonu, hızlı açılma, kullanılabilecek kampanya teknikleri, mobil telefonlarda dikkat edilmesi gerekenler gibi bir sürü madde devreye girer. Çoğu kimsenin başarısız olma sebebi, bunları bilmeden sadece görselleri yükleyerek firması hakkında yazı yazmanın yeterli olacağını sanmasıdır. Internette, Günde yaklaşık 2 Milyon Web Sitesi açılıyor. Doğru duydunuz. 2.000.000. Web sitesini kapatabilirsiniz, “20 30 TL nereye gitmiyor ki” da diyebilirsiniz, ama en önemli iki şeyi kaybedeceksiniz: zamanınızı ve şevkinizi. O yüzden hangi platformu seçerseniz seçin öncesinde stratejinizi ve adımlarınızı netleştirin. Bu noktada size yardımcı olmak için yeni bir hizmet başlattık. Yaklaşık 40 dakika sürecek bir telefonda gerçekleşecek bir danışmanlık görüşmesi hizmetimizle, neyi nasıl yapacağınızı nelere dikkat etmek gerektiğini, büyümek için gereken adımların başlıklarını öğreneceksiniz. Hizmetimiz özel tanıtım fiyatı ile 49 TL (havale) 99 TL (Kredi Kartı). Zamanınızın bir daha geri gelmeyeceği ve kırılan şevkinizin tamirinin zor olduğu bir dünyada bizce bu maliyet gerçekten çok cüzi.

Wix mi WordPress mi? Son söz
Aslında sizin hedefiniz kendi hayaliniz için bir web sitesi açmak. Yemek tarifleri web sitesi, seyahat web sitesi, takı eticaret sitesi. Bu alanda ücretsiz alternatifler sizi cezbedebilir. Onlar da verdikleri mesajla “çok kolay herkes yapabilir” zannettirirler. Burada önemli olan, neyi nereye ve ne şekilde koyacağını bilmektir. Bunu öğrenmek zaman alır.

Örnek şu linkten yemek tarifleri Web sitesi açmak isteyenler için hemen yayına başlayacakları bir yemek tarifleri web sitesi şablonu var.

Eğer istediğiniz bu değilse, sitemizi takip edin, bütçenize uygun şablonlar sunmaya devam edeceğiz. Sizin yerinize ilk ayarları ücretsiz yapacağız ki hemen hayalinizi gerçekleştirmeye başlayın.

Yazının sonuna geldik. Size özel hazırladığımız Web Sitesi E-ticaret sitesi paketlerine ve içeriğine de bakın.

Buradan inceleyin.

Wix mi WordPress mi yazımız umarım faydalı olmuştur. En nihayetinde, karar sizin.

Paylaşın :