Back to Top

Web Siteniz dünyaya açılan vitrininizdir.

Sosyal Medya Takip


Site tasarımından önce?

Web Sitesi Yaptırmak İçin Neler Gerekir?

web sitesi yaptırmadan

Web Sitesi yaptıracak olan firma önce siteyi ne için yaptırmaya ihtiyaç duyduğunu belirlemelidir. Prestij mi? Firma tanıtımı mı? yoksa Online satış mı?

Sitenin yapım amacı ortaya çıktıktan sonra, nasıl bir tasarım istendiğine karar verilmelidir. Tasarım her ne kadar tasarımcı tarafından hazırlanıyor olsa da, son sözü müşteri söyler ve bazen profesyonelce hazırlanmış olan tasarımlar bile beğenilmeyebilir.

Müşterinin bir tasarımı beğenmesi için öncesinde internette bir takım siteleri dolaşıp kendi sitesinde görmek istediği yapıları ve çizgileri tasarımcıyla paylaşması beğenilen tasarımın ortaya çıkmasında önemli rol oynar.

Web Alanı (Hosting) Nedir?

İnternet sitenizin ziyaretçilere açılması için yüklenmesi gereken, sunucu bilgisayardaki alandır. Firmanın isim hakkını aldınız; fakat sonra açacağınız bayilik için satılacak ürünleri, eşyalarınızı koyacağınız dükkan gibi bir alana ihtiyacınız olacak bunun internetteki adı hosting dir.

Bu hizmeti de internet sitenizi yaptıracağınız kişi/firmadan da talep edebilirsiniz ya da takibini kendiniz de yapabilirsiniz.

Not: Domain ve hosting ücretleri her yıl ödeme zamanında düzenli olarak kişi/firmaya ödediğiniz takdirde takibini hizmet aldığınız kişi/firma sizin için yapacaktır.

Talep Etmeniz Gerekenler

Teknik Destek

Hizmet aldığınız firma/kişi ileride yaşanabilecek sorunlara karşı size güvence vermelidir. Bu sorunlar; maillerin çalışmaması, sitenin yayından kalkması, internetten saldırı alması vs. olabilir.

Siteyle ilgili aklınıza takılan bir takım sorular olabilir.

Kişi/firmaya telefonla ulaşabilmeli ve görüşebilmelisiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dikkat edilmesi gereken en önemli iki konu; beğenilen bir tasarımın ortaya çıkması ve firmanın hizmet kalitesi. Bunları biraz açacak olursak.

Beğenilen Tasarım

Kişi/firmanın, sizin için çıkaracağı işin kalitesini önceden tahmin edebilmek için önceden tasarımların nasıl olduğuna, yaptılan tasarımlarda sorunlar varmı?, sayfalar düzgün mü?, site içinde sayfalara ulaşım rahat mı?, uzman olmasanızda şöyle bir göz gezdirerek bu konuda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Benim görüşüm ilk önce kişi/firmanın kendi sitesine bakın.

“Kelin merhemi olsa kendi başına sürer.” dedikleri gibi en aydınlatıcı bilgiye kendi sitelerinden ulaşırsınız.

Paylaşın :
HEMEN ARAYIN