İyi bir Site Dizaynı, şirketinizin ve kişiliğinizin internet de  ortamında doğrudan temsilidir. Bu bakış açısıyla, internet de profesyonel  ve özgün bir izlenime sahip olmak istiyorsanız, web sitenizin oluşturması  ve bakımı temel  bir tasarım aracı haline gelir.

 

Gerçek şu ki, işinizin internet deki  başarısı, onu yaratabilecek veya bozabilecek  web sitesi  tasarımına dayanır. İnternet de iyi bir web sitesine sahip olmanın önemi  artık red edilemez bir gerçek  ancak iyi bir web dizayn nına sahip olmanın önemi hala oldukça öznel  bir kavramdır.

 

Aşağıda, iyi işlevselliğe sahip bir web sitesinin bazı özellikleri ve bileşenleri bulunmaktadır;

 

İyi bir web site dizaynı  gezinmek için kolay ve ergonamik olmalıdır.

Kullanımı kolay bir web sitesi çok önemlidir çünkü eğer ziyaretçi bir sayfadan diğerine geçmeyi  zor buluyorsa, hayal kırıklığına uğrayacak ve web sitesinden çıkacaktır. Siteyi  ziyaret etmek için gelmiş ve hayal kırıklığına uğramış ziyaretçilerin geri kazanılması zordur.

Kullanıcının nerede olduğunu net bir şekilde belirtin.

İyi bir Web Dizayn ziyaretçisine, her zaman sitenin hangi sayfasında olduklarını ve nasıl o sayfaya geldiklerini açık bir şekilde göstermelidir. Böylece, gezinmeyi kolaylaştırır.

URL hatırlanması kolay olmalı

Web sitesi tasarımındaki en yaygın hatalardan biri, uygun bir alan adı seçmektir. Alan adınız hatırlanması kolay olmalı ve kolay yazılmalıdır.

Web sitesini  bulmak ve aramak kolay olmalı.

 

“eğer onu inşa ederseniz, onlar gelecekler” mantrası  bir zamanlar,  web siteleri  geçerli olsada artık değil. İnternette milyonlarca web sitesi olması nedeniyle, web sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasını ve bulmanızı kolaylaştırabilmeniz sizin için önemlidir.

Web sitesi birden fazla tarayıcıda çalışmalıdır

Herkesin kullandığı tek internet tarayıcısının Netscape olduğu günler geçti artık. Bugün, insanların kullanmayı tercih ettiği çeşitli internet tarayıcıları var. Dolayısıyla, Web Sitenizin Internet Explorer, Firefox, Safari veya Google Chrome  gibi  herhangi bir tarayıcıya düzgün açılması gereklidir.

Web sitesi açılışı hızlı olmalı

Bugünün hızlı tempolu dünyasında, sabır yavaş yavaş geçmişe kalıyor. Web sitesi ziyaretçileri web sitesinin hızlı bir şekilde yüklenmesini ve fotoğraflara, makalelere ve videolara anında bakmak istiyor. Bir web sitesinin içinde çok fazla büyük resim varsa, yüklenmesi daha uzun sürer. Bu, sitenizi terk eden hayal kırıklığına uğramış ziyaretçilere yol açar.

 

Bu yazının web dizayn yapmak veya yaptırmak istediğinizde nelere dikkat etmeniz konusunda size ve  ziyaretçilerinize daha iyi bir deneyim yaşatmak için yardımcı olacağına inanıyorum

Paylaşın :