Back to Top

Web Siteniz dünyaya açılan vitrininizdir.

Sosyal Medya Takip


  • WEB SİTENİZİ TASARLAYALIM.

    Sitenizi teknolojik, kurumsal, özgün ve yaratıcı tasarlayalım.


  • NASIL TASARLIYORUZ?

    Profesyonel ve Ergonamik tasarımlar ortaya çıkartıyoruz.

  • DÜŞÜNCEDEN TASARIMA

    Size teknolojik, yaratıcı, özgün web tasarımları yaratalım.

Responsive Web Tasarım

responsive web tasarım

Responsive Web Tasarım Gerekli mi?

Günümüzde çoğu web site sahibi, web sitesinin bir de mobil versiyonu olmasını istiyor. Çünkü artık cep telefonlarından İnternet kullanımı oranı %50’ye ulaşmış durumda.

BlackBerry için ayrı bir tasarım, iPhone için ayrı bir tasarım, Android için ayrı bir tasarım derken liste uzadıkça uzuyor.

Hatta önümüzdeki yıllarda çıkacak yeni ürünleri de bunlara eklersek işin içinden çıkılacak gibi değil. Bu çılgınlık ne zaman sona erecek peki? Aslında pek de sona ereceğe benzemiyor.

Web tasarım alanında teknoloji, yeni aygıtlarla başa çıkabilmenin yollarını arıyor.

Çoğu web sitesini her aygıta ayrı ayrı uyumlu hale getirmek neredeyse imkansızken bunu başarmanın başka yolları ortaya çıkıyor: Responsive Tasarım. Yani mobil uyumlu tasarım.

Mobil uyumlu tasarım, var olan web sitenizi, görüntüleneceği ekran boyutuna göre otomatik olarak ayarlayan bir teknolojidir.

Bu sayede kullanılan aygıtın (cep telefonu, tablet, vs.) ekran çözünürlüğüne göre site unsurları otomatik olarak sıralanır.

Esnek bir düzen ve CSS teknolojisinin akıllıca kullanımı ile bu yapılabilir. Böylece kullanıcı, bilgisayarından iPad’ine geçtiğinde, web sitesi otomatik olarak çözünürlüğe uyum sağlayacaktır.

Yani her çıkan telefon ve tablet için ayrı ayrı site yaptırma gerekliliği ortadan kalkacaktır.

Siteniz responsive olarak tasarlanmış mı kontrol edin?

Aşağıdaki site üzerinden web sitenizi kontrol edebilirsiniz.

http://www.mobilephoneemulator.com sitesi üzerinden sitenizi kontrol edebilirsiniz.

Responsive Web Tasarım nedir?

Sitem niçin responsive web tasarımı olmalı?

Responsive web tasarım, duyarlı, uyumlu web tasarım anlamına da gelir. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bu web tasarım şekli ilk olarak 2010 yılında ortaya çıktı ve son bir kaç yıldır dünyada ve ülkemizde popüler oldu.

Responsive web tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Genellikle desktop, tablet ve mobil versiyon olarak 3 kademeli şekilde tasarlanır.

Bilindiği gibi web sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve gezmekte güçlük yaşarlar. Eğer girdikleri site responsive yada mobil site değilse, okumak istedikleri alanı ancak zoom yaparak, kısıtlı bir alanı görüntüleyebilirler ve kulanım zorluğu çekerler. Site menülerini gezmekte oldukça zordur ve menüler mobil uyumlu olmadığı için genellikle gitmek istedikleri linki bulamayabilirler.

Responsive sitelere mobil cihazlardan girildiğinde menüler şekil değiştirip genellikle üstten açılacak şekilde kullanımı kolay bir versiyona dönüşür. Fontlar ve imajlar alt alta gelerek ekranda zoom yapmadan kolayca okunacak şekilde sıralanır. Hatta mobil versiyonda önem derecesi düşük elementler gizlenir, sadece ziyaretçiye sayfayla ilgili en yalın halde bilgi gösterilir.

Arama motorlarıda responsive siteleri ciddi şekilde destekliyor. Bir sayfanın arama motorlarında hem kendi alan adı hem de m.alanadi.com gibi farklı subdomain altında bir mobil versiyonunun olmasındansa tek url ile sayfanın responsive yapılması daha uygun buluyor. Çünkü mobilden yapılan aramalarda genellikle arama motorları sayfanın mobil uyumluluğuna dikkat etmeksizin sonuçları sıralıyor.

Mobilden web site ziyaretleri dünyada %50 seviyelerine yükseldi ve kısa sürede daha da artacak. Bu sebeple responsive özellikli web sitelerinde ciddi bir artış öngörülüyor

Paylaşın :
HEMEN ARAYIN
NAVIGASYON