ssl sertifikası

 

Google’ın güvenlik konusunu ne kadar ciddiye aldığını artık biliyor olmalısınız. Google birkaç yıldır bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor ve web dünyasının mümkün olduğunca güvenli olmasını istiyor.

 

Google’ın güvenlik konusunda yaptığı son zamanlardaki en büyük çalışmalarından bir tanesi de SSL üzerine. Bilindiği üzere Google artık SSL kullanmayan web siteleri için sert yaptırımlar uyguluyor.

 

Zaten bir süredir SSL kullanmayan web siteleri http:// ile başlarken kullananlar ise https:// ile başlıyordu. Fark basit bir “s” harfi gibi gözükse de bu “s” harfi İngilizcedeki “safe” kelimesini temsil ediyor. Bu kelime de Türkçe’de “güvenli” olarak kendisine karşılık buluyor.

Google bununla yetinmedi ve yaptırımlarına yakın zamanda 2 ekleme daha yaptı.

 

Google artık SSL sertifikalarını bir sıralama belirleme etkeni olarak kullanıyor ve ayrıca SSL kullanmayan web siteleri için adres çubuklarında artık farklı bir uyarı beliriyor.

 

Değişim sizi biraz endişelendirmiş ve kafanızı karıştırmış olabilir. Eğer bir SSL sertifikasına sahipseniz sizin için zaten bir problem yok, meraklanmayın. Eğer bir SSL sertifikasına sahip değilseniz yine endişelenmeyin. IHS’de her bütçe ve her web sitesi için uygun SSL seçenekleri mevcut.

SSL Sertifikası Değişen Ne?

Google eskiden güvenli olan web siteleri üzerinde düzenlemeler yapar ve bu siteler üzerinden işaretler verirdi. Fakat artık bunu yapmak yerine güvenilir olmayan web sitelerini hedef alıyor ve bu web siteleri için “güvenli değil” uyarısını adres çubuklarına ekliyor.

 

Google, Chrome 67 sürümü ile güvenilir olan web siteleri için “güvenli” işaretlemesini yapmaya başlamıştı. 2018’in Eylül ayı ile birlikte hayatımızda tamamen yer edecek olan Chrome 69 sürümüyle ise artık bu güvenlik belirtileri ortadan kalkacak ve soluk renkli bir asma kilit adres çubuğunda görüntülenecek.

 

Olumlu belirtiler ortadan kalktıktan sonra olumsuz belirtilerin ziyaretçiler üzerinde daha etkili olması planlanıyor. Şu anda halihazırda bir SSL sertifikasına sahip olmayan web sitelerinin adres çubuğunda koyu renkli bir “güvenli değil” uyarısı bulunuyor. Fakat Ekim ayıyla birlikte hayatımıza girecek olan Chrome 70 ile birlikte bir web sitesine bir bilgi yazmaya başladığınız zaman adres çubuğundaki uyarı anında kırmızı bir renk alacak.

SSL Sertifikası için Neden Değişikliğe Gidildi?

Google, SSL’in kullanıcılar tarafından benimsenmesiyle birlikte kullanıcıların varsayılan olarak tüm siteleri güvenliymiş gibi düşündüklerini ve SSL olmayan sitelerin onların dikkatini çekmesi gerektiğini söylüyor.

Henüz başka bir sebep gösterilmemiş olsa da Google’ın bize söylemek istemediği başka nedenleri olabilir.

 

Ne Yapmanız Gerekiyor?

Eğer bir SSL sertifikanız varsa zaten bu uyarılar sizi ve ziyaretçilerinizi etkilemeyecektir. Fakat eğer bir SSL sertifikanız yoksa, hala bir SSL sertifikası edinmek için geç kalmış sayılmazsınız.

Paylaşın :