Web sitesi her ölçekte kurumun ve şahsın kesin olarak ihtiyacı haline gelen bir araç oldu ve bu bağlamda müşteri yapılan işten geri dönüş beklemekte ve bu beklentisinde de son derece haklıdır.

 

Son dönemlerde fazlasıyla önem kazanmaya başlayan Arama Motoru Optimizasyonu “SEO” (Search Engine Optimization) özellikle Google’ın bir süredir internet üzerinde çok büyük bir pazar haline gelmesi ile soyguncuların ve sahtekarların da yuvası haline geldi.
Arama motoru optimizasyonu, web sitenizi organik yollarla arama motorlarında üst sıralara tırmanmasını sağlayabilecek bir dizi çalışmadır.

 

Bir web sitesinin hazırlandığı anda SEO içermesi herhangi bir şekilde mümkün değildir. Sizin için hazırlanmış olan web sitesi hazırlandığında en iyi ihtimalle sadece site içi optmizasyonu yapılmış arama motorları tarafından benimsenebilecek ve ilerleyen zamanlarda siteniz için SEO çalışması yaptırmak istediğinizde site içi optimizasyon sayesinde daha senkronize yanıt verebilmesini sağlayan uygulamalardır. Kısacası SEO başlı başına düzgün, düzenli ve periyodik çalışma gerektiren işlemlerdir.

 

Herhangi bir kurumun kendisiyle iletişime geçmesiyle direkt olarak müşterinin parasını ele geçirmeyi hedefleyen sahtekar SEO’cu veya tasarımcı müşteriyi cezbetmek adına yıllar boyunca söylenen; ‘şöyle buton yaparım acayip sesler çıkarır, böyle animasyonlar yaparım giren kişinin çıkası gelmez‘ yalanlarınının yerini SEO ve optimizasyon yalanları almaya başladı. Müşteriye karşı; ‘parasını al kullan-at‘ mantığı ile yaklaşan şahıs ve firmalar seri olarak vaadlere girişini yapıyor ve yalanlarını söylemeye başlıyor.

 

Örneğin :
Müşteri Adayı : Web sitesi yaptırmak istiyoruz
Tasarımcı, Yazılımcı ve SEO’cu : Biz yapıyoruz yaptığımız site o kadar mükemmel ki hem tamamen profesyonel özgün tasarım, hem size özel yazılım, hem 300 TL, hemde içinde SEO var Google’da üst sırada çıkarsınız.
(Yukarıda bahsedilen web sitesinden biz de istiyoruz )

 

SEO kesinlikle web sitesi içindeki bir buton değildir ki o butonun koyulduğu web sitesi otomatik olarak arama motoru üzerinde tırmansın.
Arama motorları öncelikle web sitenizin ziyaretçiye yönelik olmasını ister, bu sebeple site açıklamanızdan anahtar kelimelerinize kadar herşeyin içeriğinizle alakalı olması gerekir. sadece arama motorunda yönelik yapılan çöplük site optimizasyonu bir süre sonra sizi yarıyolda bırakabilir.

 

Ayrıca Black Hat SEO ismi verilen hileli operasyonlara da dikkat etmenizi öneririz. Yine hile hurda ile ilk sıralarda çıkmayı hedefleyen anahtar kelime çöplüğü web siteleri, inanılmaz derecede akıllı arama motoru robotları ile sizi evdeki bulgurdan edebilir, bir daha sitenizi sıralamada dahi göremeyebilirsiniz.

 

Çok değersiz ve rekabetsiz bir kelimede veya alan adınızla web sitenizi ilk sayfalarda, ilk sırada çıkarmak marifet değildir. Arama motoru optmizasyonunun kesinlikle sabit ve standart bir fiyatı yoktur. Fiyat, üst sıralarda görünmeyi hedeflediğiniz kelimenin rekabetine ve bunun için yapılacak çalışma – süre ile paraleldir. Bin Liraya arama motoru optimizasyonu yapıyoruz cümlesine inanmamanızı öneririz çünkü neye göre bin Lira. Evden Eve Nakliyat kelimesine göre mi, yoksa Kemse Ağaç Balları mı?

 

Google Adwords reklamı vererek, reklam başlığına aslında kendi anahtar kelimelerini girip (Örneğin : Ankara Web Tasarım veya Web Tasarım Ankara) hizmetler arasında Google SEO yapıyoruz gibisinden vaadlerde bulunan firmalara aldanmayın neticede ‘Kelin Tırnağı Olsa Kendi Başını Kaşır‘.

 

Sırf en düşük ücretle iş yaptırmak amaçlı olarak web sitesi ve SEO yalanlarına kanmayın. Neticede hedeflediğiniz müşterilere internet üzerinden ulaşmak size para kazandıracaktır ucuz et yahnisi peşinde koşmak, site sahibine kaybettireceği gibi aynı zamanda bu işleri profesyonel olarak yapıp gerçekten size de kazandırmak isteyen firmaları da zarara uğratıp ayakta kalmalarını zorlaştırmaktadır.

 

Özellikle son dönemlerde web tasarım firmalarında çok küçük ücretlerle çok şey vaadedilerek kısa vadede müşterinin elinden parasını almayı hedefleyen mantık sebebi ile bir çok firma adına kara sürmeye ve netice olarak tüm dünyada tam anlamı ile sektör olmaya başlayan tasarım, yazılım, internet ve bilişim sektörünü Türkiye’de baltalayıp önüne taş koyup sektör haline gelmesini engellemektedir.
Dileğimiz; tüm çalışmalarınızda araştırmanızı düzgün yapıp, sizi mağdur etmeyecek doğru iş partnerinizi bulmanızdır…

http://www.avantajweb.com

Paylaşın :