Web Siteniz dünyaya açılan vitrininizdir.

Web Tasarımı Yaptırmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler

Site Yaptırmak İçin Neler Gerekir?

Web Sitesi yaptıracak olan firma önce siteyi ne için yaptırmaya ihtiyaç duyduğunu belirlemelidir. Prestij mi? Firma tanıtımı mı? yoksa Online satış mı?

Sitenin yapım amacı ortaya çıktıktan sonra, nasıl bir tasarım istendiğine karar verilmelidir. Tasarım her ne kadar tasarımcı tarafından hazırlanıyor olsa da, son sözü müşteri söyler ve bazen profesyonelce hazırlanmış olan tasarımlar bile beğenilmeyebilir. Müşterinin bir tasarımı beğenmesi için öncesinde internette bir takım siteleri dolaşıp kendi sitesinde görmek istediği yapıları ve çizgileri tasarımcıyla paylaşması beğenilen tasarımın ortaya çıkmasında önemli rol oynar.

 

Alan Adı (Domain) Nedir?
Sitenin internetteki adıdır. Ör: “serefkalayci.info” Nasılki bir firmanın bayiliğini açacağınızda firmaya isim hakkı ödüyorsunuz internette de bunun adı Alan Adı(Domain) dir.
Bu hizmeti internet sitenizi yaptıracağınız kişi/firmadan da talep edebilirsiniz ya da takibini kendiniz de yapabilirsiniz. Ücreti ile ilgili aşağıdaki notu okuyunuz.

 

Web Alanı (Hosting) Nedir?
İnternet sitenizin ziyaretçilere açılması için yüklenmesi gereken, sunucu bilgisayardaki alandır. Firmanın isim hakkını aldınız; fakat sonra açacağınız bayilik için satılacak ürünleri, eşyalarınızı koyacağınız dükkan gibi bir alana ihtiyacınız olacak bunun internetteki adı hosting dir.
Bu hizmeti de internet sitenizi yaptıracağınız kişi/firmadan da talep edebilirsiniz ya da takibini kendiniz de yapabilirsiniz. Ücreti ile ilgili aşağıdaki notu okuyunuz.

Not: Domain ve hosting ücretleri her yıl ödeme zamanında düzenli olarak kişi/firmaya ödediğiniz takdirde takibini hizmet aldığınız kişi/firma sizin için yapacaktır.

 

Talep Etmeniz Gerekenler
Teknik Destek

Hizmet aldığınız firma/kişi ileride yaşanabilecek sorunlara karşı size güvence vermelidir. Bu sorunlar; maillerin çalışmaması, sitenin yayından kalkması, internetten saldırı alması vs. olabilir.

Siteyle ilgili aklınıza takılan bir takım sorular olabilir. Kişi/firmaya telefonla ulaşabilmeli ve görüşebilmelisiniz.

 

Dikkat Etmeniz Gerekenler
Dikkat edilmesi gereken en önemli iki konu; beğenilen bir tasarımın ortaya çıkması ve firmanın hizmet kalitesi. Bunları biraz açacak olursak.

Beğenilen Tasarım
Kişi/firmanın, sizin için çıkaracağı işin kalitesini önceden tahmin edebilmek için önceden tasarımların nasıl olduğuna, yaptılan tasarımlarda sorunlar varmı?, sayfalar düzgün mü?, site içinde sayfalara ulaşım rahat mı?, uzman olmasanızda şöyle bir göz gezdirerek bu konuda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Benim görüşüm ilk önce kişi/firmanın kendi sitesine bakın. “Kelin merhemi olsa kendi başına sürer.” dedikleri gibi en aydınlatıcı bilgiye kendi sitelerinden ulaşırsınız .